איך עובדת מערכת אזעקה?


איך עובדת מערכת אזעקה?

בעשור האחרון מערכות אזעקה מהוות חלק בלתי נפרד בכל בית או עסק בישראל. אם בעבר רכשתם או חיפשתם ציוד למערכת אזעקה, אתם וודאי יודעים שישנו מגוון רחב של אמצעים – החל מגלאים פשוטים ביותר ועד למערכות אזעקה מורכבות שמכילות בתוכן מאות אזורי גילוי.

 

מערכת אזעקה מורכבת ממספר מרכיבים מרכזיים:

רכזת גילוי: מערכת בקרה כוללת כניסות ויציאות חשמליות וחייגן טלפוני. בנוסף, היא מכילה גם את לוגיקות ההפעלה, כדוגמת זמני השהייה, זמני הפעלה מתוכנתים, וכן פרמטרים אחרים הניתנים לשינוי באמצעות תכנות ידידותי.

יצוין כי ניתן לבצע את האמור גם באמצעות מערכת אזעקה אלחוטית בסיסית.

גלאים: ישנם מגוון רחב של סוגי גלאים שמעבירים למערכת אינדיקציה ב"שטח" על מצב המבנה.

צופר: במקרה שהמערכת מזהה גילוי במקום או בזמן אסור מופעל צופר. ניתן להתקין מספר צופרים על בסיס של כל רכזת גילוי. במידת הצורך ניתן להחליט על ניתוק הצופר והפעלת התראה טלפונית בלבד למצב "התראה שקטה".

סוללת גיבוי: סוללת Lead–Acid נטענת ומורכבת בתוך רכזת הגילוי ומשמשת כגיבוי במידה וניתק החשמל במבנה. מה גם שבמקרים חריגים ניתן להתקין סוללה בעלת קיבולת גבוהה יותר המאפשרת שהות ארוכה יותר.

 

אזעקות בסיסיות פועלות על עיקרון מעגל חשמלי פשוט. לשם השוואה, על מנת להפעיל מנורה עליכם ללחוץ על מתג שסוגר מעגל ואז המנורה נדלקת. לעומת זאת, כאשר בגלאי מתבצע גילוי, מבוצע ניתוק של המעגל וכתוצאה מכך מערכת האזעקה מופעלת.

 

ישנם סוגים שונים עיקריים של גלאים:

גלאי מגנטי: מיועד להרכבה בדלת או בחלון ומורכב משתי יחידות; הראשונה פסיבית המכילה מגנט והשנייה אקטיבית המכילה מגען המופעל כשמתקרבים למגנט.

בהתקנה על דלת: היחידה האקטיבית מורכבת על גבי המשקוף והיחידה הפסיבית מורכבת על גבי הדלת. כאשר הדלת סגורה שתי היחידות נמצאות אחת מול השנייה, המגנט מושך את המגען ביחידה האקטיבית והגלאי במצב דיווח תקין. כאשר הדלת נפתחת והמגנט לא נמצא מול המגען מתקבל מהגלאי דיווח על גילוי. כיום ניתן למצוא יחידות גלאי מגנטי חוטי או אלחוטי.

גלאי נפח: מיועד להרכבה על גבי קיר פנימי או חיצוני ומבוסס על עיקרון גילוי פסיבי של קרני אינפרא אדום. הגלאי פסיבי ואינו משדר. זווית וטווח הגילוי נקבעים בהתאם לזווית המפתח שקיימת בעדשת הגילוי ולרגישות החיישן שנמצא בתוך הגלאי.

כל גוף חי מפיק קרני אינפרא אדום, ולכן כאשר נכנס גוף חי לתוך טווח הגילוי, הגלאי מזהה את הכניסה ומעבד את הנתונים המתקבלים – משקל גוף, אורך זמן הגילוי ושטח הגילוי. במידה ועל פי האלוגריתים הקיים בגלאי אוסף הנתונים מבטא גילוי, נשלחת למערכת האזעקה התראת גילוי.

גלאים חיצוניים: גלאים אלו מיועדים להתקנה בתנאי סביבה משתנים – למשל: שינויי טמפרטורה, רוחות, קרינת שמש ועוד.

 

תרחישי הפעלה:

מצב כללי: כל גלאי המותקן במבנה מאופשר להפעיל את מערכת האזעקה במקרה של גילוי.

מצב בית: חלק מהגלאים המותקנים במבנה יפעילו את מערכת האזעקה, בעוד שמשאר הגלאים המערכת תתעלם. מצב זה מאפשר תנועה של בני הבית בתוך המבנה בלילה, כאשר רק הגלאים החיצוניים המקיפים את הבית מאופשרים להפעלת מערכת האזעקה.

גילוי מושהה: בדרך כלל מתכנתים את האזור אליו מחובר גלאי הכניסה לגילוי המושהה, וזאת על מנת לאפשר כניסה למבנה ונטרול המערכת ללא הפעלתה.

בניית אתרים 2all