אילו סוגי גלאים כדאי להתקין:


 כדי לענות על שאלה זו יש להבין את השימוש והתכולה של אזור מסוים. לדוגמה, גלאי עשן הפועלים על יינון מהירים יותר בגילוי שריפות מהירות, כמו אלה המתרחשות בדרך כלל באזורי  אחסון כימיקלים, ואינם יעילים באותה המידה בגילוי שריפות המתפתחות באיטיות יחסית, כמו אלה המתרחשות בדרך כלל ברוב המשרדים.

 חיישנים מזהים את יינון השריפות המתאפיינות בחלקיקי בעירה בגודל 0.01-0.3 מיקרון באופן כמעט מיידי. עם זאת, חיישני יינון הם בעלי יכולות מוגבלות יותר ופועלים לאט יותר כאשר  הם ממוקמים בגובה רב או בסמוך למקורות לחות, כמו מטבחים או חדרי מקלחת.

 גלאי עשן אופטיים

 גלאי עשן אופטיים, לעומת זאת, מגיבים במהירות לשריפות המתאפיינות בחלקיקי בעירה בגודל 0.3-10.0 מיקרון. סוג זה של גלאי יזהה באופן מיידי עשן לבן נראה לעין, אך יהיה איטי יותר  בתגובתו לעשן שחור הנוצר על ידי שריפת פלסטיק או גומי.

 גלאי המגיב לקריטריונים רבים

 פתרון נפוץ הנועד לזהות את שני סוגי הגירויים במהירות הוא התקנת גלאי המגיב לקריטריונים רבים, והמנטר את גילוי החלקיקים ביחד עם קלט חיישן תרמי. כששני האותות פועלים  יחדיו, הם מצליבים את הנתונים באמצעות לוח עיבוד המשתמש באלגוריתמים ומנטר אזעקות שווא, תוך שהוא מקצר את זמן התגובה לשריפות אמיתיות.

 על ידי ניטור אותות הערכים הנוכחיים של כל חיישן, כמו גם המגמות שלהם, כגון חום עולה או יורד באות הפוטואלקטרי, גלאים מרובי קריטריונים לומדים למעשה את הסביבה, דבר  המסייע באופן מוצלח יותר להימנע מהמטרד של אזעקות-שווא ולשמור על רגישות מוגברת.

 גלאי עשן פוטואלקטרי

 מערכות גילוי עשן אופטיות מתריעות על שריפות מקומיות שמעלות עשן מהר יותר מסוגים אחרים של אזעקות. ממחקרים שונים עולה כי אזעקות באמצעות גלאי עשן פוטואלקטרי  מספקות את הזיהוי הטוב ביותר לטווח רחב של שריפות, ומתריעות על השריפה בזמן סביר שמאפשר לדיירים להימלט מהשריפה.

 יכולות גילו עשן גבוהות

 לגלאי עשן פוטואלקטריים יש פחות מקרים של אזעקת שווא הגורמות למטרד, ום הם לא מכילים חומר רדיואקטיבי. גלאי עשן אלו מומלצים בשל יכולות גילוי העשן הגבוהות שלהם, עבור  שני סוגי  השריפות – שריפות בוערות ושריפות עשנות.

 כיצד נבחין בגלאי עשן פוטואלקטרי

 לפעמים, כשאתם נכנסים לחנות, אור קטן כבה כשאתם עוברים את הסף. אם מסתכלים, ניתן להבחין שמדובר בגלאי עשן פוטואלקטרי, שעושה שימוש בקרן אור. בצדה האחת של  הדלת יש עדשה  המקרינה אור לבן בעוצמה נמוכה, ובצדה השני יש חיישן אור. כשהאור נחסם, הפעמון מופעל. כך קורה כשכניסתכם לחנות חוסמת את קרן האור, וכך קורה אם יש  בחנות מספיק עשן כדי לחסום  אותה.

 חזק בגילוי שריפות עשן

 בפעולתו של גלאי עשן כזה יש שתי בעיות:

 א. גודל גלאי העשן – הוא די גדול.

 ב. הגלאי אינו רגיש.

 כדי שגלאי עשן פוטואלקטרי יפעיל את האזעקה, נדרש עשן סמיך מאוד שחוסם לחלוטין את האור. גלאי עשן אופטיים משתמשים באור בצורה שונה. בתוך גלאי העשן יש חיישני אור,  אבל הם  ממוקמים זה לעומת זה ב-90 מעלות.

 במצב רגיל, האור ממקור האור בצד שמאל יורה ישר ומחטיא את החיישן. כשנכנס עשן לחדר, לעומת זאת, פיזור חלקיקי העשן המשפיע על האור פוגע בחיישן, והגלאי מפעיל את  האזעקה.

 גלאי עשן פוטו-אלקטריים טובים יותר בחישת שריפות עשן, שנוצרות, לדוגמה, ממזרן בוער.

גלאי חום

 גלאי חום הוא גלאי שריפות המופעל ברגע שהחום בחדר עובר טמפרטורה מסוימת, והוא שימושי בחללים שגלאי עשן אינם יעילים בהם, כגון מטבחים.

 גלאי חום לא אמורים להחליף גלאי עשן, ולא כדאי להסתמך עליהם באופן בלעדי, אבל הם מועילים במניעת שריפות. הם יעילים בשילוב עם גלאי עשן, שכן בשל מגבלותיהם, גלאי החום איטיים  בזיהוי שריפות ובהתרעה עליהן יותר מגלאי העשן.


 גלאי גז
 גלאי גז הוא מתקן שמודד ומזהה ריכוזי גזים מסוימים באוויר באמצעות טכנולוגיות שונות, ומתריע על ריכוזים מסוכנים שלהם. משתמשים בו בדרך כלל כדי להימנע מחשיפה לגזים רעילים או כדי  למנוע שריפה. כשריכוז הגז המסוכן עולה על רמה מסוימת, הם מתריעים על כך באמצעות אזעקה, אור או שניהם גם יחד. בעוד שגלאי הגז מהדור הישן היו מסוגלים להתריע על סוג אחד בלבד של  גז, חלה התפתחות בתחום, וגלאי הגז החדישים מתריעים על מספר גזים שונים.


 לזהות גזים מסוכנים:


 גלאי גז מופעלים לעתים קרובות על ידי סוללות, יש ביניהם ניידים ויש קבועים. גלאי גז יכול לפעול בפני עצמו בתוך חלל קטן, וגם להתחבר לגלאים נוספים ולהוות מערכת התרעה שלמה. גלאי גז  נמצאים בשימוש בבתים פרטיים כמו גם בבתי עסק גדולים, כמו מפעלים שבהם נעשות עבודות ריתוך, כורים גרעיניים ומפעלים אחרים.הם שימושיים מאוד בחללים מוגדרים היטב בשטח ובאופי  הפעילות המתרחשת בהם, כמו מכלי אחסון או כלי שיט. משתמשים בהם בהצלחה גם כדי לזהות גזים מסוכנים בחלל שאליו עתידים בני אדם להיכנס.


 ההבדלים בין הסוגים של גלאי גז:


 כדאי להביא בחשבון את ההבדלים בין הסוגים השונים של הגלאים כשבוחרים גלאי גז. גלאי הגז מתחלקים לשני סוגים: כאלה שמאתרים גזים דליקים וכאלה שמאתרים גזים רעילים. לגילוי גזים  דליקים, כדוגמת הידרוקרבון, משתמשים בטכנולוגיות של חומרים מזרזים או אור אינפרא אדום. בגלאים המתבססים על טכניקה של אור אינפרא אדום, הגזים הדליקים מפעילים מקורות אור  המותקנים בגלאי ואלה מעבירים את ההתרעה לטרנסמיטורים שבגלאי, אשר מתריעים על נוכחות הגז הדליק ועל סוגו. בגלאים הפועלים בטכניקה של חומרים מזרזים מותקנת פקעת של  תיל, וכשהגז הדליק בא במגע עם פניה, היא עוברת תהליך של התחמצנות ומשחררת חום שמשנה את יכולת ההתנגדות שלה, והשינויים מועברים לחלקו של הגלאי האחראי על האזעקה.

 אף שגלאי גז נחשבים למכשירים אמינים שניתן להסתמך עליהם, יעילותם של רבים מהם מוגבלת לחמש שנים של שימוש ותלויה בהקפדת המשתמש על כיולם ותחזוקתם. בנוסף, כמות הגזים  שאליהם נחשפים הגלאים משפיעה על אורך חייהם. הכיול התכוף, שבו נבדקת פעולת גלאי, הוא חיוני כי רגישותם של גלאים מזוהמים נמוכה מזו של גלאים שאינם מזוהמים.
מספר המוצרים בסל : 0
חיפוש :   
מחיר: נמוך|גבוה שם : א-ת|ת-א
  1. קטלוג ראשי
  2. /
  3. מערכת גילוי עשן
  4. /
  5. גלאי עשן
בניית אתרים 2all